Barbara Adamska została powołana na członka Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej. Akt powołania podpisała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej, które odbyło się 22 marca bieżącego roku, otworzył wiceminister Ireneusz Zyska.
Rada Koordynacyjna powstała, by stworzyć warunki dla prawidłowej i efektywnej współpracy oraz zapewnienia sprawnego systemu komunikacji, zarządzania, monitorowania postępów i podejmowania decyzji. Do jej zadań należą w szczególności: zarządzanie, koordynacja i monitorowanie działań wynikających z Porozumienia, powołanie grup roboczych zapewniających współpracę stron w zakresie celów strategicznych, przygotowywanie corocznych sprawozdań w zakresie wykonania postanowień Porozumienia. W skład Rady Koordynacyjnej wchodzi co najmniej 12 członków z uwzględnieniem potrzeby reprezentacji każdej z grup podmiotów będących stronami.
Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej zawarte w Warszawie 14 października 2021 r. stanowi wyraz woli administracji publicznej – rządowej i samorządowej, środowiska przedsiębiorców i nauki oraz jednostek otoczenia biznesu w zakresie podjęcia współpracy na rzecz budowy i rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Wodór produkowany w technologiach niskoemisyjnych odegra istotną rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej, obniżeniu emisyjności gospodarki i w zwiększaniu konkurencyjności polskich przedsiębiorców. W trakcie postępującego procesu budowy gospodarki wodorowej nastąpi wzrost znaczenia, powszechność zastosowania oraz obniżenie kosztów technologii wodorowych. – Przyjęta przez Komisję Europejską w 2020 r. Strategia w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu potwierdza dążenie do wzrostu udziału wodoru w miksie energetycznym UE z obecnych 2% do 14% w terminie do 2050 r. Zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny spowoduje zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w generacji energii elektrycznej wykorzystywanej do produkcji wodoru. Przy tych założeniach obecność przedstawicieli środowisk związanych z magazynowaniem energii w pracach nad polską gospodarką wodorową jest w pełni uzasadniona. Magazyny energii są bowiem nieodzownym elementem budowania innowacyjnego, niskoemisyjnego systemu energetycznego naszego kraju – mówi Barbara Adamska, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.