Barbara Adamska na Enex w sieci: Postulujemy stworzenie regulacji, dzięki którym prosument wyposażony w fizyczny magazyn energii stanie się aktywnym uczestnikiem rynku

Magazynowanie energii we własnym fizycznym magazynie energii to dla prosumenta szansa na wykorzystanie całości wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej na własne potrzeby. Magazyn uniezależnia prosumenta od ciągłości dostaw energii z sieci.

Typowa dla polskich warunków pojemność domowego magazynu energii to 4-6 kWH. Magazyn o takiej pojemności zapewni zasilanie domu przez kilka lub nawet kilkanaście godzin. Domowy magazyn energii to idealne rozwiązanie dla osób planujących zakup samochodu elektrycznego. Dzięki magazynowi może on być ładowany własną zieloną energią w godzinach wieczornych i nocnych, czyli w czasie, kiedy instalacja PV już nie produkuje. Przykłady innych krajów pokazują, że uzupełnianie domowej instalacji fotowoltaicznej o zasobnik energii staje się coraz popularniejsze. W Europie najwięcej domowych magazynów energii instalowanych jest w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Austrii. W Niemczech co druga instalowana domowa instalacja fotowoltaiczna od razu wyposażona jest w zasobnik energii. Całkowita liczba prosumenckich magazynów energii u naszych zachodnich sąsiadów przekroczyła już 300 tys. Oczywiście, kluczowe jest, aby taki zakup dla prosumenta był opłacalny. Niezaprzeczalny komfort pewności zasilania i uniezależnienie od zakładu energetycznego nie stanowi wystarczającej zachęty, tak, aby rynek ten w polskich warunkach mógł stać się masowy. W naszej sytuacji pożądany jest impuls dotacyjny w postaci dopłat do zakupu zasobnika energii przez prosumenta. Będzie stanowiło to impuls do rozwoju rynku, aczkolwiek z pewnością nie jest modelem długofalowego rozwoju. Aby zapewnić opłacalność inwestycji w domowy magazyn energii przez prosumenta, konieczne jest stworzenie regulacji umożliwiających prosumentowi uczestniczenie w rynku energii i czerpanie z tego tytułu korzyści finansowych. Jako Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii postulujemy stworzenie regulacji, dzięki którym prosument wyposażony w fizyczny magazyn energii stanie się aktywnym uczestnikiem rynku.