Budowanie synergii między środowiskami, dla których priorytetem jest budowa silnej i innowacyjnej branży energetycznej w Polsce, to jedno z założeń przyświecających działalności Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Cieszą nas wszystkie inicjatywy, które pozwalają na wielosektorową współpracę, inicjujemy je i angażujemy się w nie. Cieszy nas więc niezmiernie powołanie Mieczysława Wrocławskiego, Wiceprezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, do Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki.
– Jestem zaszczycony powołaniem do Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki. Pragnę wykorzystać moje 50-letnie doświadczenie z systemem elektroenergetycznym w pracy Grupy Roboczej ds. rozwoju nowych segmentów fotowoltaiki i integracji z siecią. Deklaruję również współpracę z pozostałymi grupami a w szczególności z Grupą Roboczą ds. identyfikowania barier ograniczających rozwój rynku PV oraz propozycji ich zniesienia – powiedział Mieczysław Wrocławski.
Powołanie zostało podpisane przez Minister Klimatu i Środowiska Annę Moskwę na podstawie § 4 ust. 3 „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki” zawartego 16 grudnia 2021 r. Głównym celem Porozumienia jest współpraca na rzecz rozwoju sektora PV w Polsce oraz maksymalizacja „local content”, rozumianego jako udział przedsiębiorców z siedzibą w Polsce lub przedsiębiorców zagranicznych posiadających w Polsce oddział lub przedstawicielstwo i prowadzących działalność produkcyjną lub usługową na terenie naszego kraju, tworzących łańcuch dostaw na potrzeby branży fotowoltaicznej.
Jak podkreślił wiceminister Ireneusz Zysk– Pełnomocnik Rządu ds. OZE, porozumienie stanowi platformę współpracy pomiędzy administracją rządową, przedstawicielami instytucji finansowych, przedsiębiorców, inwestorów, łańcucha dostaw oraz sektora nauki. – Współpraca rządu z przedstawicielami sektora OZE, instytucji naukowych, inwestorami oraz przedsiębiorcami, którzy działają w branży PV to dla nas kluczowy element nie tylko w realizacji postanowień Porozumień sektorowych. Przygotowując nowe propozycje legislacyjne, chcemy wsłuchiwać się w głos rynku, aby wspólnie wypracować rozwiązania, które umożliwią rozwój nowoczesnych gałęzi przemysłu. To bezprecedensowa forma współpracy, która daje nam szerokie możliwości – podkreślił wiceminister.