Posiadacze paneli fotowoltaicznych są wyzwaniem dla polskiej energetyki [VIDEO]

300 tys. gospodarstw domowych ma na swoich dachach małą instalację fotowoltaiczną. Jednak ci prosumenci są kłopotem dla polskiego sytemu energetycznego.

Rośnie liczba prosumentów

– Dla operatorów systemu dystrybucyjnego prosumenci są problemem ze względu na kłopoty związane z utrzymaniem bezpieczeństwa sieci, ze względu na magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej – mówi Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. – Problem ten trzeba rozwiązać, skoro w ciągu kilku liczba prosumentów ma wzrosnąć do 1 mln.

Domowe magazyny energii

Rozwiązaniem są domowe magazyny energii, stanowiące uzupełnienie domowej instalacji fotowoltaicznej, i większe magazyny, instalowane przez operatorów krajowego systemu, które mogłyby obsługiwać na przykład spółdzielnie mieszkaniowe.

W proces tworzenia magazynów powinny także włączyć się firmy produkcyjne, aby zużywać potrzebną im energię nie tylko z sieci, ale również z własnych jej magazynów.

– Gdyby powstały zachęty finansowe do realizacji takich inwestycji firmy i prosumenci mogliby bardziej przyczynić się do rozwoju odnawialnych źródeł energii i do współtworzenia bezpieczeństwa energetycznego – dodaje B.Adamska.

Źródło:(Video): https://mojafirma.infor.pl/ekobiznes/5171985,Posiadacze-paneli-fotowoltaicznych-sa-klopotem-dla-polskiej-energetyki-VIDEO.html