Witamy Northvolt w gronie członków Premium Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii!

Cieszymy się, mogąc poszczycić się, że do grona członków Premium PSME dołączył europejski producent systemów bateryjnych  dla przemysłu oraz bateryjnych systemów magazynowania energii.

Northvolt to europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku w Szwecji z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości.

Przewodząc rozwojowi nowej branży baterii, Northvolt chce być przykładem i wzorem do naśladowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Aby zrealizować tę ambicję na dużą skalę i w szybkim tempie, Northvolt przyjął unikalne podejście polegające na integracji znacznych części łańcucha wartości baterii, w tym produkcji katod, produkcji ogniw i recyklingu, w ramach własnej działalności.

Od momentu założenia w 2016 roku, firma dynamicznie się rozwinęła i posiadając kilka zakładów w Europie i Ameryce Północnej.

Northvolt zatrudnia około 6000 pracowników. Do tej pory spółka pozyskała kontrakty o wartości ponad 50 miliardów dolarów od takich kluczowych klientów, jak BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar oraz wsparcie finansowe w wysokości 15 miliardów dolarów, według danych z maja 2024 roku.

Od 2018 roku Northvolt działa również w Polsce, gdzie produkuje systemy bateryjne dla przemysłu oraz bateryjne systemy magazynowania energii na bazie ogniw dostarczanych z pierwszej gigafabryki firmy w Szwecji, Northvolt Ett. W maju 2023 roku firma ukończyła w Gdańsku budowę największej w Europie fabryki magazynów energii (Northvolt Dwa).

Więcej o firmie: https://northvolt.com