Zapraszamy do lektury artykułu PAP “Eksperci: proces transformacji energetycznej nie będzie możliwy bez magazynowania energii”

Proces dekarbonizacji i transformacji energetycznej nie będzie możliwy bez magazynowania energii – podkreślili uczestnicy debaty eksperckiej zorganizowanej w ramach Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechnik Enex w Kielcach.

Problemom związanym z rozwojem magazynowania energii w Polsce poświęcona była debata organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii podczas targów Enex w Kielcach. Eksperci zwracali uwagę, że magazyny energii mogą być istotnym elementem zwiększenia stabilności sieci energetycznej w momencie nadwyżki podaży energii. Taka sytuacja wydarzyła się w kwietniu ubiegłego roku i wymusiła regulacje mocy po stronie operatorów systemu dystrybucyjnego.

Rafał Kozieł z SMA Solar Technology zwrócił uwagę, że „chcąc sukcesywnie realizować proces dekarbonizacji, transformacji energetycznej nie obejdziemy się bez magazynowania energii”. „Jakakolwiek próba zawrócenia z tej ścieżki już w zasadzie nie jest możliwa. Podjęliśmy pewne zobowiązania, skupiliśmy się na tym, aby zmierzać w kierunku zielonej energetyki i od tego nie ma odwrotu” – powiedział.

Michał Leszczyński z firmy OX2 podkreślił, że największym wyzwaniem jest stworzenie modeli biznesowych, które zagwarantują firmom i prosumentom zwrot inwestycji w magazyny energii. „W obecnym systemie energetycznym rola magazynów energii wciąż pozostaje niedostateczna” – dodał. Jego zdaniem brakuje ich zarówno w kontekście stabilizacji systemu, jak i bezpieczeństwa energetycznego ze względu na planowane wygaszanie bloków węglowych.

Zdaniem Marka Wasilewskiego z firmy Impact problemem wciąż są niedoskonałości ogniw litowo-jonowych, a „fantazją producentów jest stwierdzenie, że baterię mogą wytrzymać 15 lat”. „Mamy daleką drogę do doskonałej baterii” – zaznaczył, zwracając jednocześnie uwagę, że 99 proc. ogniw jest produkowanych w Chinach.

Jego zdaniem w rozwoju systemu magazynowania energii mógłby pomóc „mądry program dotacyjny”, podobny do tych, jakie przygotowano w wypadku fotowoltaiki. Z kolei przeszkodą może być mrożenie cen energii. „Majstrowanie przy cenach jest najgorszą rzeczą, jaka może się wydarzyć. Takie działania są zabójcze dla inwestycji i rynku” – powiedział.

Debatę poświęconą magazynowaniu energii zorganizowano w ramach odbywających się w Kielcach 26. Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii Enex. Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń powiedział PAP, że tegoroczne wydarzenie zgromadziło 308 firm, które zajęły wszystkie siedem hal wystawienniczych.

„Spodziewamy się, że pobijemy ubiegłoroczny rekord 20 tys. odwiedzających. To odzwierciedlenie tego, jak szybko rozwija się ta branża” – podkreślił prezes Targów Kielce.

autor: Wiktor Dziarmaga, PAP