Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii – PSME

Klastry i magazyny energii środkiem zaradczym na wysokie ceny energii dla przedsiębiorców, samorządów i mieszkańców – IV edycja

Program warsztatów:

I Wizyta studyjna w Energetycznym Klastrze Oławskim EKO

II Klastry energii w Polsce i ich potencjał rozwoju (kompendium wiedzy) 

 1. Uregulowania prawne dotyczące klastrów energii – stan obecny oraz kierunki projektowanych zmian
 2. Przedstawienie stanu faktycznego klastrów energii w Polsce
 3. Koordynator klastra energii – realizowane funkcje
 4. Jak utworzyć klaster energii – krok po kroku
 5. Oczekiwane zmiany regulacyjne mające wpływ na powstawanie oraz modele biznesowe funkcjonowania klastrów energii w Polsce
 6. Miejsce klastrów energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym

III Omówienie dwóch różnych modeli działania i rozwoju klastra energii – case study Energetyczny Klaster Oławski EKO oraz Słupski Klaster Bioenergetyczny

IV Rynek magazynów energii w Polsce – uregulowania prawne, technologie, ceny, trendy rozwoju

V Modele biznesowe dla magazynów energii w Polsce

VI Pytania i dyskusja

Wśród prowadzących: Barbara Adamska i Andrzej Jeżewski  

 

Energetyczny Klaster Oławski EKO

Wdrażane w Ekologicznym Klastrze Oławskim EKO rozwiązania to przykład na to, że biznes może opierać się o źródła odnawialne i zapewnić sobie dzięki nim tanią, ekologiczną i bezpieczną energię, poprawiając tym samym efektywność wielu przedsięwzięć.

Firma Promet-Plast, działająca w ramach klastra, to pierwszy w Polsce zakład produkcji artykułów medycznych w technologii zerowej emisji CO2. Spółka działa również prężnie w sektorze energetycznym. Wokół zakładu zlokalizowanych jest 10 turbin wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 25 MW. W trakcie realizacji jest inwestycja w system AHE (Agro Hydro Energy) o mocy 6 MW. Firma Promet-Plast zrealizowała także pierwszą w Polsce komercyjną inwestycję w wielkoskalowe bateryjne magazyny energii. Zainstalowała 4 magazyny litowo-jonowe, każdy o mocy 1,5 MW i pojemności 3 MWh. W trakcie realizacji znajduje się kolejny projekt z zakresu magazynowania energii, tym razem w wodorze. Następną inwestycją w magazyny energii spółki będzie magazyn grawitacyjny o mocy 5 MW i pojemności 35 MWh.

Uczestnikiem klastra jest również firma MetalERG, producent kotłów na słomę, wyznaczający kierunek rozwoju branży ogrzewnictwa ekologicznego oraz inne podmioty komercyjne, oraz jednostki samorządu terytorialnego. Energetyczny Klaster Oławski EKO to przykład, jak współpraca samorządu terytorialnego, przedsiębiorców oraz jednostek badawczo-naukowych i uczelni wyższych przekłada się na konkretne korzyści dla ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.


Cena za szkolenie: 1490 zł/os netto


Miejsce: Siedziba Lidera Energetycznego Klastra Oławskiego EKO – CENTRUM BADAWCZO ROZWOJOWE Firmy Promet Plast.

Gaj Oławski 21a (teren farmy wiatrowej).  

 

 

Zapisy:

Kontakt telefoniczny pod numerem: 789 808 200

Pobierz formularz i odeślij na adres: konferencje@psme.org.pl

Polityka Prywatności

Data

20 cze 2023
Expired!

Czas

11:00 - 16:30

Koszt

1,490.00PLN
Kategoria

Speakers

 • Andrzej Jeżewski
  Andrzej Jeżewski

  Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu; laureat nagrody Gali „Rakiety Biznesu”; od 38 lat właściciel firmy Promet-Plast S.C. zajmującej się produkcją energii odnawialnej oraz przetwórstwem tworzyw sztucznych, Prezes w firmie EP-P Sp. z o.o. Sk.

  Inwestor w największe komercyjne magazyny energii w Polsce oraz w kogenerację metanową. Inicjator powstania Centrum Badawczo-Rozwojowego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w procesach produkcyjnych. Promet-Plast to pierwszy w Polsce zakład produkcji wyrobów medycznych w technologii zerowej emisji.

 • Barbara Adamska
  Barbara Adamska
  Prezes zarządu PSME

  Jest ekspertem w dziedzinie energetyki rozproszonej oraz magazynowania energii. Autorka licznych publikacji w prasie fachowej z obszaru transformacji energetycznej, lokalnych obszarów bilansowania oraz magazynowania energii. Inicjatorka i od 2016 roku Przewodnicząca Kongresu Magazynowania Energii w Polsce, Dyrektor Sekcji Magazynowania Energii w Polskim Towarzystwie Fotowoltaiki. Ekspert Parlamentarnego Zespołu Energii i Klimatu oraz Członek Rady Programowej SKER. Założycielka i CEO firmy ADM Poland, od 2013 roku świadczącej usługi doradcze z zakresu energetyki rozproszonej. Doradca w zakresie modelowania biznesowego dla spółek działających w obszarze energetyki, rozwoju i wdrożenia usług z grupy bilansowania i zarządzania energią oraz budowy niezależnych systemów cieplnych i elektroenergetycznych. Autorka strategii działania oraz rozwoju dla 4 certyfikowanych klastrów energii. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Leona Koźmińskiego (MBA). Laureatka statuetki Osobowość branży Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-energy.

Dodaj komentarz