Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii – PSME
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) działa na rzecz rozwoju branży magazynowania energii oraz transformacji energetycznej. Uczestniczy w pracach legislacyjnych i w kształtowaniu działań pozalegislacyjnych oraz prowadzi działalność edukacyjno-informacyjną. Promuje standardy bezpieczeństwa użytkowania magazynów energii z uwzględnieniem bezpieczeństwa prawnego, technicznego i ekonomicznego.
PSME ściśle współpracuje z ośrodkami naukowymi, wspierając podejmowane przez nie inicjatywy zmierzające do kreowania innowacyjnych rozwiązań związanych z szeroko pojętą branżą elektroenergetyczną. Aktywność Stowarzyszenie skupia się także na budowaniu świadomości społecznej dotyczącej odnawialnych źródeł energii i roli magazynów energii. PSME zrzesza czołowe firmy działające na rynku magazynowania energii w Polsce: producentów, inwestorów, deweloperów i integratorów, zarówno z Polski, jak i zza granicy.
Zarząd Stowarzyszenia efektywnie realizuje cele statutowe dzięki wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu zdobytemu podczas prac przy prestiżowych projektach związanych z rozwojem energetyki w Polsce i za granicą.
Prezes Zarządu
Ekspert w zakresie energetyki rozproszonej i magazynów energii, autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu fotowoltaiki, magazynowania energii oraz energetyki rozproszonej.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, członek Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, członek Rady Programowej Sieci Energetyki Rozproszonej, ekspert stały Parlamentarnego Zespołu Energii i Klimatu, w latach 2015-2019 ekspert stały Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii. Dyrektor sekcji magazynowania energii w Polskim Towarzystwie Fotowoltaiki, inicjatorka i od 2016 roku Przewodnicząca Kongresu Magazynowania Energii w Polsce. Przewodnicząca Rady Programowej czterech edycji Kongresu Magazynowania Energii w Polsce. Inicjatorka i Przewodnicząca Polskiej Delegacji na Energy Storage Europe.
Założycielka i CEO firmy ADM Poland od 2013 roku świadczącej usługi doradcze na polskim rynku OZE.
Doradca w zakresie modelowania biznesowego dla spółek działających w obszarze energetyki w zakresie rozwoju i wdrożenia usług z grupy bilansowania i zarządzania energią oraz budowy niezależnych systemów elektroenergetycznych i cieplnych. Autorka strategii działania oraz rozwoju dla 4 certyfikowanych klastrów energii.
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Leona Koźmińskiego (MBA). Laureatka statuetki Osobowość branży Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-energy. Wg Energy Storage Report jedna z 40 najbardziej wpływowych kobiet w światowej branży magazynowania energii.
Wiceprezes Zarządu
Kilkudziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w branży energetycznej. Jako Dyrektor Departamentu Innowacji jednej z największych spółek dystrybucyjnych, odpowiedzialny za budowę pierwszych w Polsce magazynów energii zintegrowanych z systemem elektroenergetycznym.
Absolwent Politechniki Gdańskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej oraz studiów MBA. Z ponad 50- letnim doświadczeniem zawodowym w przemyśle energetycznym. Jego praca zawodowa była m.in. związana z wprowadzeniem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej. Jako Dyrektor Departamentu Innowacji w ENERGA- OPERATOR S.A. kierował licznymi innowacyjnymi projektami, w tym nadzorował budowę pierwszych w Polsce magazynów energii zintegrowanych z systemem elektroenergetycznym w Lokalnych Obszarach Bilansowania o dużym nasyceniu energetyki odnawialnej. Brał również udział w pracach rad nadzorczych spółek energetycznych. Autor wielu opracowań i publikacji z zakresu integracji źródeł energii odnawialnej, magazynów energii z systemem energetycznym oraz z zakresu efektywności użytkowania energii. Członek Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
Wiceprezes Zarządu
Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami nowych technologii w kraju i za granicą. Od 2014 roku intensywnie zaangażowany w rozwój rynku magazynowania energii. Autor publikacji naukowych. Inwestor i założyciel Grupy STAY-ON.
Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami nowych technologii w kraju i za granicą. W przeszłości Dyrektor Zarządzający energoelektronicznego start-up’u AC Sp. z o.o., który w krótkim czasie stał się jedną z wiodących firm technologicznych w swojej dziedzinie na świecie. Następnie jako Prezes TRUMPF Huettinger Inc. z siedzibą w Dolinie Krzemowej w USA z sukcesem wprowadził nowe rozwiązania dla firm produkujących systemy do produkcji półprzewodników. Jako Dyrektor Rynków Przemysłowych odpowiedzialny był za rozwój globalnego biznesu w wielu krajach Azji i Ameryki Północnej. Od 2014 roku intensywnie zaangażowany w rozwój rynku magazynowania energii, w szczególności nowych najbardziej perspektywicznych technologii magazynowania. Inwestor i założyciel Grupy STAY-ON.
Ukończył studia magisterskie i doktoranckie na wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej.
Przewodniczący Rady Programowej
Wybitny naukowiec i ekspert w dziedzinie energetyki, profesor honorowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, były prezes zarządu PSE, działacz opozycji demokratycznej w latach 80- tych. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu raportów, publikacji i referatów z zakresu transformacji gospodarki oraz rynku energii i funkcjonowania polskiego i europejskiego systemu elektroenergetycznego.
Dr inż. Wojciech Myślecki jest absolwentem i wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Wrocławskiej oraz honorowym profesorem UP we Wrocławiu. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu raportów, publikacji i referatów z zakresu transformacji gospodarki oraz rynku energii i funkcjonowania polskiego i europejskiego systemu elektroenergetycznego. Pracę naukową i dydaktyczną dr Myślecki łączy ze sprawowaniem funkcji zarządczych i nadzorczych w gospodarce. Jako prezes, członek zarządu, członek i przewodniczący rad nadzorczych związany był lub jest związany m.in. z: Global Investment Corporation, Bankiem Zachodnim WBK, Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, KGHM Polska Miedź, Generali PTE, Procom System, Alior Bankiem, Tauron Polska Energia, Energa Wytwarzanie. Brał udział w tworzeniu Wrocławskiego Parku Technologicznego i klastra NUTRIBIOMED, wspierał powstanie programu „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia”. Od 2016 r. jest członkiem Konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Wiceprzewodniczący Rady Programowej
Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu; laureat nagrody Gali „Rakiety Biznesu”; od 38 lat właściciel firmy Promet-Plast S.C. zajmującej się produkcją energii odnawialnej…
Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu; laureat nagrody Gali „Rakiety Biznesu”; od 38 lat właściciel firmy Promet-Plast S.C. zajmującej się produkcją energii odnawialnej oraz przetwórstwem tworzyw sztucznych, Prezes w firmie EP-P Sp. z o.o. Sk.
Inwestor w największe komercyjne magazyny energii w Polsce oraz w kogenerację metanową. Inicjator powstania Centrum Badawczo-Rozwojowego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w procesach produkcyjnych. Promet-Plast to pierwszy w Polsce zakład produkcji wyrobów medycznych w technologii zerowej emisji.
Członek Rady Programowej
Członek Zarządu w Grupie Kapitałowej PKP Energetyka, gdzie odpowiada za obszary: sprzedaży energii trakcyjnej i paliw, relacje z kluczowymi klientami oraz działania z zakresu R&D. Jest zastępcą przewodniczącego Prezydium Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei – CEEK.
Członek Zarządu, PKP Energetyka. Wcześniej, w latach 2012-2016, w Grupie Orange pełnił jednocześnie dwie funkcje – dyrektora sprzedaży do klientów kluczowych i korporacyjnych w Orange Polska oraz prezesa Integrated Solutions. Pod jego kierownictwem Integrated Solutions w ciągu pięciu lat z pozycji startupu urósł do czołowego gracza rynku IT. W latach 2009–2012 jako dyrektor projektu Orange UEFA Euro 2012 zarządzał ponad 1000 osobowym zespołem odpowiedzialnym za obsługę technologiczną w Polsce oraz za aktywacje praw marketingowych w 11 krajach Europy.
Hołda jest skutecznym menedżerem, specjalizującym się w kompleksowych, strategicznych projektach, umacniających pozycję przedsiębiorstw w głównych segmentach rynku biznesowego (B2B). Jego domeny gospodarcze to także: elektromobilność, rozwój technologii transformacji rynku energetycznego oraz marketing rozwiązań B2B. W kwietniu 2022 roku został laureatem w konkursie „Liderzy Świata Energii” w kategorii „MANAGER ROKU” jako najlepszy manager i innowator na rynku.
Leszek Hołda jest absolwentem studiów MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Wcześniej ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Akademię Ekonomiczną w Krakowie.
Członek Rady Programowej
Członek Zarządu, Dyrektor Generalny Apator SA.
Odpowiada w szczególności za rozwój obszaru automatyzacji pracy sieci i konsolidację segmentu Energii Elektrycznej w Grupie Apator.
Tomasz Łątka jest absolwentem kierunku Budowa Maszyn Wydziału Mechanicznego Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Ponadto uzyskał tytuł magistra Zarządzania Biznesem na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz ukończył studia podyplomowe Executive MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Członek Rady Programowej
Przez ponad 5 lata Członek Rady Nadzorczej ZPUE S.A., w tym Członek Komitetu audytu tej Spółki. Uczestnik programu Akademii Zarządzania Strategicznego realizowanego przez FIG Polska, ICAN Managment i ICAN Strategic Leadership Academy. Ekspert w zakresie zarządzania strategicznego, tworzenia systemów KPI i analiz finansowych
Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny ZPUE S.A. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in.:
Wyższe wykształcenie zdobył studiując Zarządzanie Strategiczne na Akademii Leona Koźmińskiego, Financial Management B.A Polish Open University oraz Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pasjonat sportu, w tym przede wszystkim piłki nożnej i sportów walki, motoryzacji oraz fizyki teoretycznej.
Członek Rady Programowej
Prezes Grupy Veolia Term S.A. od maja 2019 – dostawcy ciepła systemowego do ponad 60 miast. Przewodniczy radom nadzorczym 5 spółek zależnych, które tworzą Grupę Veolia term.
Magdalena Bezulska, jest związana z Grupą Veolia od 1999.
Prezes Grupy Veolia Term S.A. od maja 2019 – dostawcy ciepła systemowego do ponad 60 miast. Przewodniczy radom nadzorczym 5 spółek zależnych, które tworzą Grupę Veolia term.
W energetyce od 2012. Skuteczna w rozwoju biznesu, menadżerka o dużych zdolnościach organizacyjnych i zarządczych. Liderka projektów związanych z transformacją, aktualnie w obszarze dekarbonizacji systemów ciepłowniczych w małych i średnich miastach.
W latach 2013-2019 członek Zarządu spółki Veolia Energia Polska S.A, Dyrektor HR Grupy Veolia w Polsce, członek rad nadzorczych spółek w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Tarnowskich Górach, CUW. Dodatkowo członek zespołu trójstronnego z ramienia ZPPE Lewiatan.
Od marca 2019 w Zarządzie Fundacji Veolia, którą powołała do życia w 2016. Wprowadziła w Grupie program Liderki Veolii, za jej kadencji udział kobiet w top 100 menadżerów wzrósł z 12% (2012) do 34% (2019).
W latach 1999-2012 w dywizji środowiskowej (CGEA ONYX/Veolia Usługi dla Środowiska). Do 2008 odpowiadała za projekty akwizycyjne spółki w Polsce, zajmowała stanowisko Zastępcy Dyrektora Generalnego, Członka Zarządu i prokurenta. W latach 2008 – 2012 w roli Dyrektora ds. korporacyjnych i personalnych, prokurenta.
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Ukończyła francuskie studia podyplomowe na Uniwersytecie Lille 1 w zakresie zarządzania terytorialnego i Executive MBA HR na Uczelni im. Łazarskiego. Posiada Dyplom Ministra Skarbu Państwa-Licencję członka rad nadzorczych. Absolwentka Akademii Liderek Henryki Bochniarz.
Finalistka Konkursu Bizneswoman Roku 2021 i rankingu Gazety Finansowej 25 Perły Polskiego Biznesu 2021.
Przewodniczący Sekcji Wodorowej
Główne kierunki działalności naukowo-badawczej koncentruje wokół kinetyki procesów elektrodowych (w tym materiałów stosowanych w ogniwach paliwowych), elektro-degradacji związków organicznych w ściekach przemysłowych, procesów korozji elektrochemicznej, ale przede wszystkim optymalizacji elektrochemicznej metody pozyskiwania oraz gromadzenia ultra-czystego, zielonego wodoru w procesie alkalicznej elektrolizy wody.
Profesor nauk ścisłych i przyrodniczych. Pracuje w Katedrze Chemii Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie. Jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej (mgr inż., 1991 r.) oraz Department of Chemistry, University of Ottawa (Ottawa, Ontario, Kanada), gdzie wykonał pracę doktorską (Ph.D., 2001 r.) pod kierunkiem prof. Briana Evansa Conway’a, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli w historii światowej elektrochemii. W latach 2001-2005 był etatowym pracownikiem naukowym oraz kierownikiem laboratorium badawczego w instytucie badawczym kanadyjskiej korporacji metalurgicznej INCO Ltd. (Inco Technical Services Limited) w Mississauga (Ontario, Kanada).
Jest autorem lub współautorem blisko 90 publikacji w recenzowanych, tematycznych czasopismach naukowych, 4 monografii naukowych, 11 patentów i zgłoszeń patentowych, 85 komunikatów naukowych i technologicznych oraz ponad 100 recenzji opracowań naukowych.
Sekretarz Sekcji Wodorowej
Ekspert w zakresie zwiększania wydajności procesu elektrolizy wody poprzez modyfikację elektrod. Dodatkowo posiada doświadczenie w konstrukcji i projektowaniu laboratoryjnych elektrolizerów wody o mocy 500W i 5kW.
Dr inż. Tomasz Mikołajczyk jest absolwentem i wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu produkcji ultraczystego wodoru w procesie alkalicznej elektrolizy wody.
Cele współpracy DeLAB UW i PSME.
30 czerwca 2022 r. Laboratorium Gospodarki Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego i Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii podpisały porozumienie o współpracy. Celem porozumienia jest m.in. współpraca w ramach wydarzeń: EGT 2022 Energy, Environmental technology, Green transformation (virtual edition) organizowanego przez ośrodek Enterprise Europe Network przy UW, oraz Kongresu Magazynowania Energii 2022 organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii, a także wzajemne wsparcie przy realizacji wybranych projektów prowadzonych przez obie strony.
Cele współpracy Politechniki Bydgoskiej (wcześniej UTP w Bydgoszczy) i PSME.
25 listopada 2020 r. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (obecnie Politechnika Bydgoska) i Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje dążą do zacieśniania więzów między środowiskiem nauki i biznesu oraz uzyskania synergii w ich funkcjonowaniu. W ramach umowy podjęto decyzję m.in. o wspólnym organizowaniu spotkań naukowych, seminariów, sympozjów i konferencji czy podejmowaniu wspólnych przedsięwzięć badawczych i przygotowanie wniosków razem realizowanych projektów.
Cele współpracy PSME i KIKE.
9 lutego 2021 r. Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) i Krajowa Izba Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii (wcześniej Krajowa Izba Klastrów Energii) podpisały list intencyjny. Podczas spotkania powzięto decyzję o zacieśnieniu współpracy oraz intensyfikacji działań na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. – To idealny moment na współdziałanie w celu przyspieszenia rozwoju energetyki rozproszonej, opartej o OZE i budowanie nowoczesnej przyszłości naszego
kraju – zgodnie stwierdzili Barbara Adamska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii i Albert Gryszczuk, prezes zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii. Punktów stycznych w celach PSME i KIKE jest więcej. Transformacja ku nisko- i zeroemisyjnej polskiej gospodarce, troska o lepsze warunki do rozwoju dla przedsiębiorstw z branży energetycznej, monitorowanie barier rozwoju branży, czy poprawa
efektywności energetycznej w skali lokalnej i ogólnokrajowej, to tylko niektóre z nich. Połączenie sił pozwoli na synergię – technologii, doświadczeń i wiedzy eksperckiej, które dadzą realne korzyści dla wszystkich aktywnych podmiotów w sektorze.
Cele współpracy PSME i PIRE.
27 stycznia 2021 r. Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) i Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) podpisały list intencyjny. Rezultatem ma być opracowanie, zawarcie i wdrożenie umowy, której celem będą wspólnie podejmowane działania na rzecz promocji magazynowania energii, klastrów energii i elektromobilności. Oba stowarzyszenia łączy jeden cel – promocja przyjaznych środowisku źródeł energii. Obie organizacje dostrzegają też istotę szerzenia wiedzy o OZE i elektromobilności, edukacji społeczeństwa, której celem jest budowanie świadomości korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii i prace nad dostosowaniem rozwiązań legislacyjnych tak, by umożliwiały prężny rozwój rozwiązań związanych z magazynowaniem energii i elektromobilnością. Dla sygnatariuszy listu intencyjnego priorytetem jest budowanie przyszłości energetycznej Polski w oparciu o synergię działań różnych podmiotów działających na rynku, integrację środowisk naukowych, biznesu i jednostek samorządowych oraz edukację społeczeństwa i popularyzację wiedzy na temat OZE, magazynowania energii i elektromobilności.
Cele współpracy PSME i AGH
25 czerwca 2021 r. podczas III Forum Energetyki Rozproszonej Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii zawarło porozumienie w sprawie nawiązania długoterminowej współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowie.
Współpraca w zakresie innowacyjnej, zrównoważonej energetyki koncentruje się m.in. na działaniach wspierających osiągnięcie przez AGH samowystarczalności energetycznej w oparciu o źródła odnawialne, a także utworzenie i rozwijanie w AGH ośrodka kompetencji w zakresie magazynowania energii umożliwiającego prowadzenie prac badawczych, analitycznych, proinnowacyjnych i rozwojowych oraz testowanie nowatorskich rozwiązań.